PLAN  pracy SU na rok szkolny 2023/2024

CICHYCH I SŁABYCH PRZECIWKO WROGOM

PORZĄDKU I SPRAWIEDLIWOŚCI.

JEDEN NIE DA RADY, ALE Z GROMADĄ

BĘDĄ MUSIELI SIĘ LICZYĆ.”

Cel główny pracy Samorządu Uczniowskiego:

Uczeń w szkole nie powinien tylko dowiadywać się o życiu społecznym. Ma w nim uczestniczyć i czynnie je kształtować. Zadaniem ucznia jest nauczyć się organizacji zbiorowego działania, zaangażowania i świadomej aktywności społecznej.

Plan opracowany jest tak, by uczeń mógł się wykazać w działaniu, a przede wszystkim sprawdzić swoje możliwości i rozwijać umiejętności.

Cele pracy Samorządu Uczniowskiego:

1. Planowanie życia i działalności ogółu uczniów (cele, zadania).
  2. Angażowanie wszystkich uczniów do czynnego udziału w życiu szkoły.
  3. Rozwijanie demokratycznych form życia zbiorowego.
  4. Włączenie uczniów do pracy w zarządzaniu szkołą.
  5. Kształtowanie w uczniach określonych postaw społecznych:

– patriotyzmu

– zaangażowania

– gospodarności

– dyscypliny i odpowiedzialności.

1. Ustalenie planu działań na cały rok.
  2. Organizacja kampanii wyborczej, wyborów do Samorządu Uczniowskiego – samorządy klasowe 1–8, wychowawcy i opiekun SU;
  3. Wykonanie gazetki z aktualnymi danymi samorządu.
  4. Dzień Chłopaka –– z okazji Dnia Chłopaka oraz Międzynarodowego Dnia Muzyki każda klasa wystąpi z własnej produkcji układem choreograficznym, do wylosowanego gatunku muzycznego.

1. Udział w przygotowaniach Pasowania na pierwszoklasistów

Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji .

2.Wybór nauczycieli w następujących kategoriach:  „Złota męczydusza”, „Złota kosa”, „Złoty Dobromir”, „Złoty aniołek”.

1. Stop pustym miskom! Wspomóż schronisko – przeprowadzenie konkursu na zbiórkę karmy, worków, środków czystości dla schroniska dla zwierząt w ramach akcji „Październik – miesiącem dla zwierząt”,
  2. Rozpoczęcie całorocznej akcji pt. „Szczęśliwy numerek”;

Wylosowany numerek nie może być pytany , ani pisać niezapowiedzianej kartkówki danego dnia.

1. Dzień darów jesieni – uczniowie przygotowują ozdoby z dyni oraz darów, które oferuje złota polska jesień, a następnie przekazują je na kiermasz. Spośród przyniesionych prac zostaną wybrane ozdoby, które zostaną nagrodzone w kategorii najbardziej pomysłowej pracy oraz estetyki wykonania . SU będzie sprzedawał prace wykonane przez uczniów, a środki ze sprzedaży zasilą konto SU.
  2. Odwiedziny na grobie patronki dr Wandy Błeńskiej .

1. Dzień Niepodległości ( wykonanie gazetki, okolicznościowej, apel)
  2. Andrzejkowy salon wróżb- dyskoteka, stoisko – sprzedaż wróżb i ciast andrzejkowych.

Samorząd organizacja sprzętu, sali, wróżb, ciast (przy pomocy rodziców).

Wychowawcy 4-8 opieka.

3.Kolorowy zawrót głowy – ubieramy się kolorowo – Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 listopada (wtorek)

1. Światowy Dzień Pluszowego Misia (26 listopada), każdy przynosi do szkoły swojego ulubionego misia.

GRUDZIEŃ

1.Rozpropagowanie akcji pomocy zwierzętom i ptakom w przetrwaniu trudnego okresu zimy, zbiórka karmy.

1. Mikołajki 06.12.2022 (każdy uczeń, który będzie

miał czapkę Mikołaja, bądź rogi renifera nie jest tego dnia pytany), muzyka świąteczna na przerwach.

1. Wigilijny Kiermasz Świąteczny, sprzedaż ozdób choinkowych/świątecznych wykonanych przez uczniów, sprzedaż pięknie ozdobionych pierników.
  2. Boże Narodzenie: wystrój klas, udekorowanie choinki,

– konkurs na najpiękniej udekorowaną klasę.

– przygotowanie plakatu świątecznego z życzeniami dla Rady Pedagogicznej i dla uczniów naszej szkoły;

1. Świąteczny czas – kolędy na przerwach,

STYCZEŃ

1. Dzień ciszy, spokoju i dobrych uczynków – nagradzanie w formie piegów najgrzeczniejszych i najbardziej uprzejmych uczniów
  2. Wieczór filmowy / wieczór gier planszowych
  3. Wieczór kolęd , pomoc w organizacji.

LUTY

1. Dyskoteka Walentynowa; ubieramy się na czerwono;
  2. Poczta walentynkowa.
  3. Słodki upominek w Tłusty czwartek – akcja we współpracy z Radą Rodziców

MARZEC

1 Dzień Kobiet- przygotowanie życzeń i gazetki okolicznościowej. Muzyka na przerwach z dedykacjami.

1. Konkurs na najzdrowszą kanapkę wśród uczniów w każdej klasie.
  2. Przeprowadzenie w klasach pogadanek nt. kulturalnego zachowania się.
  3. Światowy Dzień Recyklingu 18.03.2023 (gazetki w

klasach) – konkurs na najbardziej pomysłową gazetkę

1. Impreza szkolna z okazji pierwszego dnia wiosny: przywitanie wiosny – dzień w pidżamach, wiosenne przebudzenie uczniów, muzyka na przerwach.

Prowadzenie lekcji przez uczniów kl. VII – VIII.

KWIECIEŃ

1. Kiermasz wielkanocny – przygotowanie kiermaszu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.
  2. Konkurs na pisankę (kiermasz)
  3. Obchody Dnia Ziemi – ubieramy się na zielono; wykonanie gazetki okolicznościowej
  4. Zainicjowanie akcji pt. „Wakacyjna oś czasu” – informowanie uczniów o ilości dni w szkole, które zostały do końca roku szkolnego

1.Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

CZERWIEC

1.Udział w przygotowaniach Dnia Dziecka i Dnia sportu.

Loteria fantowa z okazji Dnia Dziecka.

2.Podsumowanie pracy SU

CAŁY ROK SZKOLNY

Koordynacja i pomoc w akcji zbierania karmy dla zwierząt, makulatury, puszek, nakrętek, baterii.

Promowanie kulturalnych i bezpiecznych zachowań .

Promowanie zdrowego stylu życia.

Wykonywanie okolicznościowych dekoracji oraz aktualizacja informacji na tablicy SU.

Współpraca z nauczycielami oraz Dyrektorem szkoły.

Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Organizacja ,,kolorowych i śmiesznych dni” jako integracja środowiska uczniowskiego.

Zapoczątkowanie akcji losowania ,,szczęśliwego numerka”.

Aktualizacja wiadomości SU na stronie internetowej szkoły.

Umożliwienie czynnego udziału uczniów w spotkaniach SU.